Mastermind to forma pracy rozwojowej nad indywidualnymi celami uczestników. Przypomina kupienie karnetu na fitness: trener może skorygować Twoje ruchy, grupa wesprzeć w wytrwałości – ale to Ty ćwiczysz!
Spotkania grupy mastermind odbywają się w kameralnym i stałym gronie zazwyczaj max. 5 osób o podobnych celach (+ moderator/ka). Polegają na wspieraniu się nawzajem w osiągnięciu indywidualnego celu każdej z osób. Cele określa się na pierwszym spotkaniu. Ze spotkania na spotkanie uczestniczki/-cy wyznaczają sobie zadanie mające doprowadzić ich do osiągnięcia celu, a potem realizują je do kolejnego spotkania i „raportują” grupie, jak im poszło (lub nie i dlaczego ;).
W raportowaniu realizacji zadań nie chodzi o samobiczowanie, wstyd z powodu „nie dania rady” czy „zawalenia”. Plany planami, a życie – życiem, prawda? Co nie znaczy, że nie warto planować! Raportowanie ma z mojej perspektywy dwie kluczowe funkcje: 1) śledzenie sposobu, w jaki działasz i wyciąganie z tego wniosków (np. kiedy lub dlaczego najczęściej się blokujesz w realizacji zamierzeń lub porzucasz wprowadzanie zmiany); 2) pomóc Ci w wytrwałym dążeniu do wyznaczonego celu – może myśl „głupio powiedzieć grupie, że tego nie zrobiłam” nie jest najlepszą formą motywacji, ale czasem jedyną dla nas dostępną i trudno 😉
Najważniejsze cechy spotkań mastermind:
- regularność spotkań – stała częstotliwość i termin spotkań (np. co drugi wtorek o 11:00)
- określoność w czasie – grupa pracuje ze sobą przez umówioną liczbę spotkań (np. 6 spotkań w 3 miesiące); każde ze spotkań też ma określone ramy czasowe (ok. 1,5-2 godziny)
- kameralność
- poufność
- zaufanie
- zaangażowanie – im więcej wnosisz na spotkania, tym więcej z nich czerpiesz; dotyczy to zarówno efektów Twojej pracy pomiędzy spotkaniami, którymi dzielisz się potem z grupą, jak i włączanie się w tematy poruszane przez inne osoby, dzielenie swoją wiedzą i doświadczeniem
- poszanowanie granic.
Jak wygląda spotkanie? Przykładowy schemat
Każde spotkanie może przebiegać na przykład tak:
5-10 min – podsumowania realizacji zadania, dzielenie dobrymi rzeczami z minionego tygodnia
po 15-20 min na osobę – każda osoba przedstawia swoją sprawę (napotkane problemy w realizacji wyznaczonego zadania; wątpliwości, które się pojawiły; itp.); indywidualny czas na konsultacje z grupą, burzę mózgów czy po prostu przegadanie jakichś własnych trudności
5-10 min – podsumowanie spotkania i wyznaczenie sobie zadania na kolejny tydzień
Łącznie, jak wspomniałam wcześniej, trwa do 2 godzin i dobrze, jeśli w tym czasie się zamknie.
Mastermind, coaching, szkolenie? Co wybrać?
Każda z form rozwoju będzie odpowiednia do innej sytuacji osobistej lub zawodowej czy organizacyjnej. Warto więc zastanowić się nad swoimi potrzebami i porównać je do oferowanych metod pracy, żeby wybrać taką, która z największym prawdopodobieństwem zapewni nam oczekiwane efekty.
Bardzo obrazowo i zwięźle dostępne fromy rozwojowe porównała Anna Dyl na swoim blogu w tym wpisie https://annadyl.pl/odcinek01/. Pokrótce:
„Mastermind jest jak samochód, którym to ty kierujesz. Ty decydujesz, do jakiego celu chcesz dojechać i jaką wybrać ścieżkę. […]
Z kolei mentoring jest jak tramwaj. Jeśli chcesz dostać się do zoo tramwajem, to nie musisz zastanawiać się nad trasą, bo ona jest z góry wyznaczona, sprawdzona i policzona. Ty musisz wsiąść do środka, skasować bilet i wysiąść na tym przystanku, który odpowiada rezultatowi, jaki chcesz osiągnąć. […]
Networking jest jak kajak. […] Płyniesz strumieniem, nie wiesz, co czeka na ciebie za zakrętem, natomiast sama podróż jest inspirująca, ekscytująca i wartościowa. I tak jest w networkingu.”
Do tego mamy jeszcze kursy online, webinary, szkolenia stacjonarne, książki, podcasty… Jest w czym wybierać!
Największe zalety formuły mastermind według ZSK
Może znasz to niedające spokoju uczucie, gdy od dłuższego czasu chodzi Ci po głowie:
🌼 zmiana – nawyków, pracy, przekonań o sobie
🌼 wystartowanie z czymś nowym,
🌼 zrealizowanie TEGO-CIĄGLE-ODKŁADANEGO projektu,
ale jakoś tak nie składa się, żeby w końcu się za to zabrać?
Czasem po prostu trudno ruszyć w pojedynkę, gdy nie ma się wokół siebie zbyt wielu osób do rozmowy o Twoich pomysłach, trudnościach czy wątpliwościach. Innym razem rozpoczęcie przychodzi bez problemu, ale to wytrwanie w realizacji celu okazuje się wyzwaniem.
Rozwiązaniem w obu przypadkach może być praca w grupie mastermind. Kto lepiej Cię zrozumie, jak nie inne osoby zmierzające w podobnym kierunku? ☺
To więcej niż kurs online (który może kupiłaś/-łeś rok temu i do tej pory nie zrealizowałaś/-łeś).
To jeden ze sposobów na przejście od rozmyślania do rzeczywistego działania bez konieczności zasypywania się nową, dodatkową wiedzą.
Idziesz swoim tempem, otrzymujesz wiedzę odpowiadającą na Twój konkretny problem, poznajesz kilka różnych perspektyw i doświadczeń innych osób. Nie musisz czekać kilku modułów kursu, by dotrzeć do tego, co najbardziej Cię interesuje (chociaż czasem wiadomo, że przejście całego kursu zgodnie z planem daje najlepsze rezultaty).
Jakie efekty uzyskały uczestniczki mastermind?
Przeczytaj, co uczestniczki moich dotychczasowych cyklów mastermind napisały o swoich wrażeniach i zaobserwowanych zmianach:
Największą zmianą dla mnie było na pewno uporządkowanie swojego myślenia o mojej pracy i tym, jak ma wyglądać. Wcześniej błądziłam, a teraz wiem, w jakim kierunku chcę iść i idę.
~ Basia
Zwróciłam uwagę na niby proste rzeczy, ale takie, które mi umykają w bieżących zajętościach. Ta formuła jest bardzo motywująca.
~ Maria
Część z tych wypowiedzi to odpowiedzi udzielone w ankiecie po zakończonym cyklu, inne to ich wpisy na profilach w mediach społecznościowych. Z większością tych osób utrzymuję – choćby okazjonalny – kontakt za pośrednictwem Facebooka czy Instagrama, dzięki czemu mogę obserwować ich rozwój i efekty wypracowanych przez nich zmian. To dla mnie niezwykle satysfakcjonujące i budujące!
Regularnie otwieram zapisy do nowych grup mastermind dla kultury i NGO’sów, o czym więcej poniżej.
Aktualne zapisy:
Miesięczne grupy online w sierpniu i wrześniu 2024 w cenie 600 zł brutto
Zapisy na sierpniowe terminy przez formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/AFCs62HjthLkzbAF6
Trudno opisać tę formułę „na sucho”. Dlatego jeśli wolisz słuchać, polecam Ci ten odcinek podcastu, w którym opowiadam więcej o tej formie doświadczenia grupowego, podaję przykłady z minionych edycji i wyjaśniam różne nieścisłości 🙂
Chcesz dołączyć do moderowanych przeze mnie grup w innym terminie?
Zapisz się na listę zainteresowanych nowymi grupami mastermind, dzięki czemu w pierwszej kolejności dowiesz się o zapisach do nowych edycji! Tędy do zapisów: subscribepage.io/mastermind-zsk
To nienajlepszy moment dla Ciebie, ale rozważasz dołączenie w kolejnej edycji?
Mogę dać Ci znać o kolejnych naborach do grup:
Zapisz się na listę zainteresowanych
Jeśli po sprawdzeniu wszystkich folderów nadal nie widzisz ode mnie żadnej wiadomości, napisz do mnie proszę na adres: ida@zorganizujsobiekulture.pl – wyślę Ci link bezpośrednio na Twój adres e-mail!
Do zobaczenia!